Zarządzenie nr 24
Zarządzenie nr 24/2007
Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Jastrzębiu Zdroju
z dnia 19.11.2007
w sprawie wprowadzenia zmian w Regulaminie w sprawie refundacji ze środków Funduszu Pracy kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego, przyznawania bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej oraz form zabezpieczenia zwrotu otrzymanych środków w Powiatowym Urzędzie Pracy w Jastrzębiu Zdroju”.
Na podstawie § 4 ust. 1 Statutu Powiatowego Urzędu Pracy w Jastrzębiu Zdroju, § 15 pkt 1 ppkt 7 Regulaminu Organizacyjnego Powiatowego Urzędu Pracy w Jastrzębiu Zdroju
zarządzam:
§ 1
Nadać nowe brzmienie w punkcie 4 § 8:
„Środki na podjęcie działalności gospodarczej nie będą udzielane bezrobotnym:
- wobec których prowadzone jest sądowe lub administracyjne postępowanie egzekucyjne o zapłatę świadczeń pieniężnych,
- zwolnionym dyscyplinarnie lub w wyniku porzucenia pracy w okresie jednego roku przed
złożeniem wniosku.”
§ 2
Nadać nowe brzmienie i nową numerację punktów w § 9:
1. Formami zabezpieczenia zwrotu przez podmiot refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy oraz zwrotu przez bezrobotnego środków otrzymanych na podjęcie działalności gospodarczej może być:
1) poręczenie,
2) weksel z poręczeniem wekslowym (aval),
3) gwarancja bankowa,
4) zastaw na prawach lub rzeczach,
5) blokada rachunku bankowego
6) akt notarialny o poddaniu się egzekucji przez dłużnika.
2. Preferowaną formą zabezpieczenia zwrotu przez bezrobotnego środków będzie weksel z poręczeniem wekslowym. Natomiast w przypadku podmiotu - weksel z poręczeniem wekslowym, gwarancja bankowa oraz blokada rachunku bankowego.
3. W przypadku poręczenia lub weksla z poręczeniem wekslowym wymaganych jest dwóch poręczycieli z wynagrodzeniem brutto w wysokości co najmniej 50% przeciętnego wynagrodzenia, natomiast zastaw na prawach lub rzeczach do wysokości 200% wartości refundacji lub przyznanych środków na podjęcie działalności gospodarczej.
Koszty związane z zabezpieczeniem ponosi wnioskodawca.
4. Ostateczną decyzję w sprawie liczby poręczycieli podejmuje Dyrektor Urzędu uwzględniając wysokość przyznanych środków i osiągane przez poręczycieli dochody.
5. Poręczycielem może być osoba fizyczna, wobec której nie jest prowadzone sądowe lub administracyjne postępowanie egzekucyjne o zapłatę świadczeń pieniężnych:
a) pozostająca w stosunku pracy z pracodawcą nie będącym w stanie likwidacji lub upadłości, zatrudniona na czas nieokreślony lub na czas określony (minimum 2 lata), nie będąca w okresie wypowiedzenia,
b) prowadząca działalność gospodarczą, która to działalność nie jest w stanie likwidacji lub upadłości;
c) otrzymująca stały dochód z tytułu nabycia prawa do emerytury lub renty.
6. Poręczycielem nie może być współmałżonek wnioskodawcy.
7. Zabezpieczenie w formie poręczenia lub weksla z poręczeniem wekslowym wymaga akceptacji małżonków poręczycieli złożonej na piśmie w obecności pracownika urzędu.
8. W przypadku przyznania bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej wszystkie formy zabezpieczenia wymienione w ust. 1 wymagają zgody współmałżonka złożonej na piśmie w obecności pracownika urzędu.”
§ 3
Zmienić numerację dotychczasowego § 12 na § 11 oraz § 13 na § 12 a także § 14 na § 13.
§ 4
Nadzór nad wykonaniem zarządzenia powierzam Zastępcy Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Jastrzębiu Zdroju.
§ 5
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.